Mama i córka leżą na kocu na trawie

Bezpłatne szczepienia przeciwko HPV w NZOZ “Doktór”

Opublikowano:

11 czerwca 2023

Mama i córka leżą na kocu na trawie

Bezpłatne szczepienia przeciwko HPV w NZOZ “Doktór”

Opublikowano:

11 czerwca 2023

Szczepienia przeciwko HPV w NZOZ “Doktór”

Jeżeli chcecie Państwo zabezpieczyć swoje dzieci przed zachorowaniem na groźne choroby nowotworowe wywołane zakażeniem wirusem HPV, zapraszamy do Punktu Szczepień w NZOZ „Doktór” w celu zapisu na szczepienie, wyboru rodzaju szczepionki i dokładnej informacji o przebiegu szczepienia.

Dla dzieci urodzonych w latach 2010 i 2011 szczepienia są bezpłatne.

Czym jest wirus HPV?

Wirus HPV to ludzki wirus brodawczaka. Jest on odpowiedzialny za zmiany przedrakowe i raka szyjki macicy oraz inne choroby nowotworowe. Zakażenia HPV mogą prowadzić również do raka odbytu, pochwy, sromu, prącia, przestrzeni ustno-gardłowej oraz okolic głowy i szyi.

Do zakażenia HPV dochodzi drogą płciową, najczęściej w początkowym okresie po rozpoczęciu aktywności seksualnej. W ciągu swojego życia 80% aktywnych seksualnie kobiet i mężczyzn było lub będzie zakażonych HPV.

Wszystkie przypadki raka szyjki macicy są poprzedzone przewlekłą infekcją HPV. Rak szyjki macicy to czwarty na świecie, piąty w Europie i siódmy w Polsce nowotwór kobiet. Szczepienie skutecznie chroni przed rakiem szyjki macicy oraz innymi chorobami.

Kiedy szczepić przeciw HPV?

Szczepienia zalecane są dla osób od ukończenia 9 lat. Wiek 12-13 lat jest najlepszy do szczepienia i najczęściej stosowany w programach szczepień przeciw HPV.

Skuteczność szczepień na HPV

Tam gdzie od lat stosowane są programy szczepień przeciw HPV odnotowano ponad 90% skuteczność w zapobieganiu przetrwałym zakażeniom HPV, stanom przedrakowym szyjki macicy, pochwy i sromu oraz kłykcinom u kobiet oraz stanom przedrakowym prącia, odbytu i kłykcinom u mężczyzn.

Zadzwoń i zarejestruj się już dziś.

Zadzwoń i zarejestruj się już dziś.